Příleský Mlýn


Příleský mlýn se nachází v malebném prostředí předhůří Hostýnských vrchů, 10 km jihozápadně od Hranické propasti a 10 km severovýchodně od Bystřice pod Hostýnem. Základy původního mlýnu pochází z poloviny 17.století. Současné objekty mlýnu, pekárny, vodní elektrárny a sodovkárny začaly být budovány na přelomu 19. a 20.století. Zemědělci z celého okolí rádi využívali služeb tohoto  tehdy ultramoderního mlýna. Malá vodní elektrárna svými dvěma turbínami zásobovala elektřinou celý areál. Technickou zajímavostí jsou obrovské transmise, přenášející točivý pohyb přes několik pater k několika různým strojům. Pramen vody kojenecké kvality plnil oblíbené limonády. Po 2.světové válce a následném období, však mlýn chátrá a je rozebírán na stavební materiál a demolován... 

Díky odvážnému plánu několika podnikatelů, se však mlýn opět vrací do své původní krásy. Mouka se zde asi již mlít nebude, ale rádi Vás, zde přivítáme u sklenky dobrého moku, či u plného talíře z naší vyhlášené "mlynářské" kuchyně. Bar, restaurace a venkovní zahrádka je již k dispozici našim návštěvníkům a pro cca 10 osob můžeme nabídnout i nocleh. Větší kapacita ubytování bude k dispozici do 2 měsíců. Velký salónek (pro asi 60 osob) je idealní pro konání svateb, narozenin, školení, atd. Naši hosté mohou využít letního posezení "Stodola na ostrově"....zde je k dispozici krytý gril s letním kuchyňským koutem, lehátka. Kolem stodoly teče z jedné strany mlýnský náhon, z druhé strany přepad vody od turbín malé vodní elektrárny. Klid a soukromí zaručen. Po předchozím objednání je možno přímo v areálu využít služeb sauny, odpočinkové místnosti a ledového bazénku.

Strategická poloha mlýna na letní cyklostezce, dává široký výběr možností aktivit v okolí. Lázně Teplice, Hranická propast, Svatý Hostýn...to vše je na dosah. V zimě můžete vyrazit na běžky - stopa je prošláplá přímo před okny mlýnice. Známé sjezdovky Tesák a Troják nejsou dále než 15-20 minut autem. Na Pustevny a Radhošť je to asi 45km. 

Máte-li speciální přání, neváhejte nás kontaktovat. Rádi přijímáme nápady a připomínky pro kvalitnějsí služby a Vaši spokojenost. Těšíme se na Vaši návštevu.

PS: V součastnosti se účastníme výběrového řízení pro zvýšení a zkvalitnění dalších možností ubytování a zázemí pro Vás.

© 2007 Příleský mlýn, Baleso, s.r.o.