Příleský MlýnTIPY NA VÝLETY

13 km POUTNÍ MÍSTO SVATÝ HOSTÝN, Bystřice pod Hostýnem
14 km LÁZNĚ TEPLICE NAD BEČVOU
15 km ZBRAŠOVSKÉ ARAGONITOVÉ JESKYNĚ, Teplice nad Bečvou
18 km HRAD HELFŠTÝN, Týn nad Bečvou
9 km PŘÍRODNÍ REZERVACE BUKOVEČEK A DVORČÁK ležící v katastru obce Paršovice
16,5 km ZŘÍCENINA HRADU DRAHOTUŠ
16,5 km LETIŠTĚ DRAHOTUŠE – vyhlídkové lety, atd..

15 km MĚSTO HRANICE - renesanční zámek, Synagoga (dnes výstavní síň moderního výtvarného umění), stará radnice s Gotickým sálem a historickou expozicí Městského muzea, barokní kostel Stětí sv. Jana Křtitele, Vojenské ústavy - rozsáhlý areál rakouských vojenských škol z let 1851 – 1863. Nejvýznamnější z nich byla vyšší vojenská reálná škola na které sudovali příslušníci vysoké šlechty.

12 km HRAD SVRČOV (v Národní přírodní rezervaci Hůrka, 3 km jihovýchodně od města)

12 km NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE HŮRKA v blízkosti Hranic, součást tzv. Hranického krasu, v rezervaci se nachází také - HRANICKÁ PROPAST – nejhlubší propast v České republice i ve střední Evropě, jejíž konečná hloubka zatím není známa. Doposud se nejhlouběji potopil v roce 2000 K. Starnawski (-181m pod hladinou jezírka z kyselky), do hloubky – 205 m se dostala sonda R.O.V. Hyball v roce 1995, celková známá hloubka Propasti (včetně suché části – 69,5 m) je 274,5 metru. Hranická Propast je jedinečným fenoménem i z hlediska výskytu netopýrů.

20 km PSEUDOHISTORICKÝ HRÁDEK KUNZOV

21 km PAMÁTNÍK ROZVODÍ - (cesta Bělotín – Hranice), betonový obelisk u silnice do Hranic ze strany od Bělotína informující o tom, že zde v nadmořské výšce 320 m je nejnižší místo evropského vodního předělu mezi Černým a Baltickým mořem.

27 km MĚSTO POTŠTÁT – renesanční zámek, farní kostel sv. Bartoloměje, hřbitovní kostel Matky Boží s freskami, hodinová věž z 16. století, barokní sochy a plastiky na náměstí. Původně německé městečko leží u hranic Vojenského výcvikového prostoru Libavá. přírodní lokality Pobečví – kromě přírodní rezervace Škrabalka se v okolí Lipníka nalézá několik dalších zajímavých přírodních lokalit – Luže u Týna, nátrž u Familií, mokřad u Familií, Závrbek, Osecké náplavy. Všude se nacházejí chránění živočichové a vzácné rostliny.

27 km POTŠTÁTSKÉ SKALNÍ MĚSTO – Skalní útvary podél silnice na Potštát, jednotlivé skály mají svá jména – například Čertovo kopyto (Na vrcholu skály je prohlubeň ve tvaru kopyta. Dupnul si tady dopálený čert, kterému se nepodařilo z balvanů postavit přehradu).

20,6 km MĚSTO PŘEROV, Muzeum J. A. Komenského – v renesančním zámku na Horním náměstí je umístěno mnoho zajímavých expozic – národopisu Hané, entomologie, mineralogie, archeologie, rekonstrukce školních tříd z různých období atd.

25 km ZŘÍCENINA HRADU PUCHART – nad silnicí směrem na Potštát se nacházejí zbytky hradu, který byl založen i rozbořen ve 14. století. Dodnes jsou patrné zbytky hradeb.

23 km PŘÍRODNÍ REZERVACE ŠKRABALKA mezi Lipníkem a Týnem n. B. tvoří tůně mrtvého ramene Bečvy obklopené lužním lesem a nivními loukami. Vede tudy naučná stezka.

35 km VALAŠSKÉ MUZEUM V PŘÍRODĚ A DŘEVĚNÉ MĚSTĚČKO, Rožnov pod Radhoštěm

VALŠOVICKÁ JEZÍRKA – nacházejí se v blízkosti obce Valšovice a jsou součástí školního polesí SLŠ Hranice ve Valšovicích. Tvoří je soustava tří malých vodních nádrží na potoku Krkavec.

VODOPÁD U PODHÚRY – Když vyrazíte na Helfštýn z Lipníka po modré turistické značce, můžete nad Podhůrou odbočit k vodopádu – je malý, ale náš.

VĚTRNÉ MLÝNY – Skalička, Kladníky, Partutovice, Poruba – Větrných mlýnů bývala kdysi v okolí Hranic a Lipníka stovka (říkalo se této oblasti dokonce Moravské Holandsko).

Mezi moravskými městečky Lipníkem nad Bečvou a Hranicemi na Moravě leží DVOJITÝ ŽELEZNIČNÍ VIADUKT, který stojí na dvaačtyřiceti krásných obloucích, která pamatuje doby c. k. monarchie. Starý viadukt se dříve nazýval Severní dráha císaře Ferdinanda a je jednou z nejstarších železničních staveb na našem území. Další VIADUKTY (Jezernice, Drahotuše, Hranice).

TUNEL CÍSAŘSKO-KRÁLOVSKÉ DRÁHY - unikátní technická památka v obci Slavíč (okr. Hranice) z let 1845-1846. Tunel je neobvyklý tím, že je jediný na 275 km dlouhé trati tzv. Severní dráhy.

TISÍCÍLETÝ STROM v Uhřínově (u Hranic) - stojí v zahradě domu č.21 tis obecný, jeho stáří je určeno na 1000 let. Výška živé části stromu je 4 metry.

SÍDLIŠTĚ PRAVĚKĚHO ČLOVĚKA - dvě sídliště pravěkého člověka byla doložena nálezy kamenných nástrojů na svazích Velké a Malé Kobylanky (u Hranic), které jsou státní přírodní rezervací.

55 km AUTOMOBILOVÉ MUZEUM, Kopřivnice

SPORT

LYŽOVÁNÍ A BĚŽKOVÁNÍ

12,5 km LYŽAŘSKÉ STŘEDISKO, Potštát
18,6 km SKI AREÁL TESÁK, Rajnochovice
19,2 km SKI AREÁL TESÁK-KYČERA, Rajnochovice
20,3 km LYŽAŘSKÉ STŘEDISKO TROJÁK, Rajnochovicce
19,6 km HEI PARK TOŠOVICE, Odry
36,6 km PUSTEVNY, Trojanovice 477
38,6 km SNOW PARK ZDĚCHOV
39,5 km SOLÁŇ, Hutisko-Solanec
35 km LYŽAŘSKÉ STŘEDISKO Uhřínov – malá vesnička nad Podhořím (okr. Lipník nad Bečvou)

KOUPÁNÍ

12 km KRYTÝ BAZÉN - CEMENT HRANICE, Bělotínská, Hranice
16 km KRYTÝ BAZÉN - HARMONIE, Poutní 594, Bystřice pod Hostýnem
12 km PLOVÁRNA AQUAPARK, ul. Žáčková (stadiom Sk Hranice), Hranice

LÉTÁNÍ

15 km PARAKLUB HRANICE - na padáku létání, Parašutistická škola
15 km AEROKLUB HRANICE - létání

CYKLOTRASY

Cyklotrasy Mikroregionu Valašskomeziříčsko-Kelečsko
Cyklotrasy v mikroreginu Lipensko (Lipník nad Bečvou)
Cyklotrasy v mikroregionu Hranicko
Cyklotrasy Rožnov pod Radhoštěm a Valašský cyklobus

OSTATNÍ AKTIVITY

35 km LANOVÉ CENTRUM S DĚTSKÝM ZÁBAVNÝM PARKEM - Gibon park, bungee trampoliny, Rožnov pod Radhoštěm

19,6 km HEI PARK TOŠOVICE - bobová dráha, Odry

© 2007 Příleský mlýn, Baleso, s.r.o.